Kredyty

Dynamiczny rozwój rynku pozabankowego

Kryzys gospodarczo-ekonomiczny wielu osobom zamknął dostęp do kredytów bankowych. Jest to efekt znaczącego zaostrzenia przez banki kryteriów rozpatrywania wniosków, co instytucje te tłumaczą wzmożoną troską o własne portfele finansowe. Stworzyło to dogodne warunki do rozwoju pozabankowego rynku usług finansowych. Funkcjonujące na nim liczne firmy pożyczkowe oferujące chwilówki przez internet rozwijają się obecnie bardzo dynamicznie, ponieważ coraz więcej osób zwraca się do nich po pieniądze.

Ludzie mają obecnie przynajmniej wybór, którego dawniej było – pożyczenie pieniędzy sprowadzało się bowiem do skorzystania z oferty bankowej. Teraz sytuacja ta uległa zmianie, co klienci sobie bardzo cenią. Pożyczki pozabankowe dostępne są na ogół w formie szybkiego wsparcia gotówkowego. Podstawowym warunkiem jego otrzymania jest posiadanie ukończonego 18 roku życia, co trzeba potwierdzić poprzez okazanie dowodu osobistego. Z pożyczek pozabankowych może zatem korzystać bardzo szerokie spektrum odbiorców. Stali klienci firm pożyczkowych mogą zazwyczaj liczyć na pewne przywileje w postaci możliwości zaciągania wyższych kwot zobowiązań aniżeli klienci nowi.

Korzystanie z pożyczek pozabankowych pociąga jednak za sobą pewne ryzyko – i o tym zawsze należy pamiętać. Nieumiejętne ich stosowanie (czyli branie ich w sytuacji, gdy kogoś nie stać na spłatę) może wpędzić pożyczkobiorcę w poważne tarapaty finansowe. Zresztą, to samo można powiedzieć również o rozmaitych zobowiązaniach kredytowych takich jak na przykład kredyt w tradycyjnej postaci czy karta kredytowa.